Hamilelikte Bebek Hareketleri

Bazı bayanlar hamileliğin 12-13 haftasından itibaren hissettiklerini söyledikleri bebek hareketleri gerçekten de bu haftalarda başlar mı?
Aslında fetüsün harekletleri 6-7 haftalardan itibaren başlar ve siz bunu size ultrason yapılırken bebeğinizin sıçrama ya da gerilme şeklindeki hareketlerini izleyerek tanık olabilirsiniz.

Anne adayı tam olarak ne zaman bebek hareketlerini hissetmeye başlar?
İlk defa hamile kalan anne adayları çoğu zaman bebek hareketlerini 20 hafta (5 aylıkken) civarında hissederler. İkinci hamilelikten itibaren genellikle 16 hafta (4 aylıkken) dan itibaren bebek hareketleri hissedilir. Genellikle bunlardan önce hissedildiği zannedilen hareketler barsak veya gaz hareketlerinden kaynaklanır.

Bebek hareketleri ideal olarak kaç tane olmalıdır?
Bebeğiniz geliştikçe sinir ve kas koordinasyonu güçlenir. Böylece dönme, yuvarlanma, gerilme gibi kaba vücut hareketlerine tekme atma, germe gibi el ve ayak hareketleri de eklenir. Gün içinde bebek uyku uyanıklık döngüsü içinde birçok hareket yapar. Ancak anne adayı sadece bunlardan bazıları hisseder. İdeali 2 saat içinde 10 kaba hareket yapmasıdır.

Bebek hareketlerini nasıl hesaplamalıyım?
Yemek yedikten sonra sakin bir yerde sol tarafınıza uzanıp ilk hareketi duyduğunuz zamanı kaydediniz. 2 saat içinde bebeğiniz 10 hareket yapmalıdır.

Bebek hareketleri ileri gebelik haftalarında azalabilir mi?
Evet, bebek büyüyüp rahim boşluğunu doldurdukça hareketlerinde bir azalma olur. Fakat rutin takiplerinizde hekiminiz genellikle ultrason ile fetal hareketleri izler. Genellikle 28-32 haftalardan itibaren her hekim kontrolünde NST (Non-stres test) denilen işlem yapılır. Bebeğinizin kalp sayısını, atım hızını, rahim kasılmasını ve bebk hareketlerini saptayan bir cihaz karnınıza bağlanır ve 20 dakika boyunca kayıt yapılır. Bu kayıt ve ultrasonografi ile hekiminiz size bebeğin iyilik hali hakkında bilgi verir.

Bebek hareketleri azalmışsa sorun ne olabilir?
Bebek hareketleri azalmışsa 3 ihtimal vardır. Ya bebek uyuyordur, ya sizin kan şekeriniz düşmüştür, ya da bebek iyi beslenemiyordur. 2 saat içinde 10 hareket yoksa panik yapmayınız, kan şekerinizi yükseltecek gıdalar (bir çikolata ve 1 bardak kola gibi) aldıktan sonra tekrar hareket takibi yapınız. Eğer yine hareket azlığı veya problemi hissederseniz hekiminiz ile temasa geçmenizde fayda vardır.