CVS

(Chorion Villus Sampling-Koryon Villus Örneklemesi veya Bebeğin eşinden yani plasentadan hücre alınması)
Plasenta iğne biopsisi de denebilir. Bu işlem plasenta (eş) hücrelerinin kromozomlarının incelenmesi için yapılır. Bebek ve plasenta aynı hücreden geliştikleri için aynı kromozom yapısını taşırlar. Bu yüzden plasentadan alınacak hücrelerin incelenmesi bebeğin kromozom yapısını ortaya çıkarır.

CVS ne zaman yapılır?
Bu işlem gebeliğin 11’ nci haftası tamamlandıktan sonra yapılabilir. Daha önce yapılması doğru değildir

CVS nasıl yapılır?
Önce ultrasonla her zamanki gibi bir inceleme yapılarak işlem için en uygun nokta seçilir. Annenin karın cildindeki bu noktaya çok ince bir iğne ile lokal anestetik yapılır. Bazen ikinci bir iğne ile bir miktar lokal anestetik biraz daha derine doğru yapılabilir. Daha sonra özel bir iğne uyuşturulmuş olan yolda ultrasonda izlenerek plasenta içerisine ilerletilir. İğnenin içine emilen doku kırıntıları kromozom veya genetik analiz için yeterlidir. CVS sırasında iğne rahim duvarından doğrudan plasenta içine girer ve bebeğin içinde yüzdüğü sıvı boşluğundan geçmez. İşlem sadece birkaç dakika sürer.

Sonuç ne zaman çıkar?
İlk sonuç genellikle PCR/FISH yöntemi ile 2-3gün içinde alınabilir. Kesin sonuç ise 15 –20 gün sonra elimizde olur.

İşlemin riski nedir ?
CVS’ in düşüğe yol açma riski 16. Haftada yapılan Amniosentezde olduğu gibi yaklaşık % 0.5-1 dir. CVS sonrası ,% 1 oranında plasental mosaizm (normal ve anormal hücrelerin bir arada bulunması) ihtimali vardır. Bu plasental mosaisizm 16. haftada bir amniosentez yapmayı gerektirebilir, fakat yapılan bu amniosentez düşük riskini daha fazla arttırmaz.